• Montekid
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect. Materyallerin Özellikleri - Montekid
  • Montekid

Materyallerin Özellikleri

Materyallerin Özellikleri

 

Materyalin Estetiği
Montessori materyalleri çocuğu onlarla severek çalışmaya motive edecek bir estetik güzelliktedir. Materyallerin renkleri ve dizaynı çocuğu çalışmaya teşvik eder. Yani materyeller çocuğu gayretlendirir ve özellikle onun hareket etmeye olan temel ihtiyacını ve keni başına yapma isteğini gerçekleştirmesini sağlar.

Materyallerin Tekliği
Montessori sınıfında her materyalden bir adet bulunur. Bu çocuklar arasında bir birlik ruhu geliştirir. Çocuk başkasının çalıştığı bir materyalle çalışmak için, onun işini bitirmesini bekler ya da kullanmak için müsade ister.  Bu durum çocukların sürekli aynı materyellerle çalışmasını sınırlandırdığı gibi, materyallerin arkadaşları tarafından kullanıldığında izleme fırsatı da olacaktır.

Güçlüklerin yalıtılması
Her Montessori materyali belirli bir tek özelliğin öğretilmesinde kullanılır. Farklı özellikleri birlikte sunmak çocuğun kafasını karıştıracağından her özelliği diğerlerinden izole edilmesi gerekir. Böylelikle çocuğun dikkati sadece bu noktada yoğunlaşır.

Materyalleştirilmis soyutluk
Materyal çocuklara öğrenmenin eller aracılığı ile gerçekleştiğini öğretir. Zihinsel kavramlar ellerle kavramaktan gelir. Bu yaşlarda çocuklar soyut kavramların somut nesnelerde yattığını sezerler.

Karma Yaş Grupları
3 – 6 yaş arasındaki çocukların aynı sınıfta birlikte olmaları, küçük çocuklar için farklı düzeylerde gözlem yapmalarına fırsat tanır ve büyük çocuklara da küçüklere yardım etmek suretiyle bilgilerini pekiştirme imkanı sağlar.


Hata kontrolü
Materyallerdeki hata kontrolü çocuğun kendi hatasını bulmasını sağlayarak birilerinin onu uyarmasına ya da düzeltmesine gerek bıraktırmayarak, kendi kendisini düzeltmesine olanak sağlar. Böylece yetişkinlerden bağımsız hale gelmek doğal olarak gerçekleşir.

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.